Nadzorca sądowy pełni natomiast nadzór zarówno w przyśpieszonym postępowaniu układowym jak i w postępowaniu układowym. Rola Nadzorcy odpowiada kompetencjom nadzorcy sądowego w dotychczasowej upadłości z możliwością zawarcia układu. Na dokonanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu wymagana jest, pod rygorem nieważności, zgoda nadzorcy sądowego, chyba że ustawa przewiduje zgodę rady wierzycieli.
W postępowaniu sanacyjnym jako Zarządca sprawujemy zarząd majątkiem dłużnika. Funkcję nadzorcy albo zarządcy, podobnie jak w postępowaniu upadłościowym funkcję syndyka, może sprawować wyłącznie podmiot, który legitymuje się licencją doradcy restrukturyzacyjnego .
Nadzorca Sądowy i Zarządca Sądowy muszą zostać powołani przez sąd odpowiednio w postanowieniu o otwarciu postępowania układowego oraz w postanowieniu o otwarciu postępowania sanacyjnego. Wyboru osoby posiadającej licencję doradcy restrukturyzacyjnego, którą powołuje się do pełnienia tych funkcji, Sąd dokona, co do zasady, samodzielnie, będzie jednak związany wnioskiem dłużnika popartym przez wierzycieli mających łącznie więcej niż 30% ogólnej sumy wierzytelności.